Własny biznes – założenie firmy krok po kroku

Jak założyć własną działalność krok po kroku? Nic prostszego. Mamy 2012 rok, a założenie własnego biznesu wydaje się wręcz dziecinnie proste.

Na początek, należy wybrać interesujące nas obszary działalności, określane nazwą PKD. Warto zastanowić się dobrze, pozwoli nam to zaoszczędzić później czas w urzędzie miasta, gdy trzeba będzie uzupełniać odpowiednie rubryki PKD.

Następnie należy udać się do urzędu miasta. Można przygotować się wcześnie i ściągnąć odpowiednie druczki z Internetu lub uzupełnić je na miejscu. Niektóre pola mogą wydawać się trudne do uzupełnienia, ale po to jest instrukcja i miłą pani z okienka urzędu, by nam pomóc w uzupełnianiu. Trzeba uzupełnić wszystkie potrzebne dane, wpisać wspomniane wyżej PKD. Po uzupełnieniu całego formularza, pracownik urzędu wstukuje dane do komputera, przesyła dokumentu do innych urzędów i nam drukuje taki sam dokument, który będzie nam potrzebny w dalszych etapach. Z nim udajemy się najpierw do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ZUS – ie należy wypełnić kolejny druk dotyczący ubezpieczeń i oddać go pracownikowi. W sytuacji, gdy zamierzamy płacić faktury VAT, koniecznością jest udanie się również do Urzędu Skarbowego. Należy wypełnić formularz VAT-R i zapłacić w kasie 170 złotych. W przypadku, gdy mieszkamy w innym miejscu niż siedziba przyszłej firmy, musimy również udać się do Urzędu Skarbowego, pod który podlegać będzie firma i tam również uzupełnić odpowiednie formularze i złożyć w okienku.

W międzyczasie należy również załatwić wszelkie formalności związanie z nadaniem numeru NIP oraz numeru REGON. Ten pierwszy uzyskuje się w Urzędzie Skarbowym (więc można ubiegać się o jego nadanie podczas załatwiania pozostałych formalności w tym urzędzie), drugi zaś nadawany jest w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym.

Obowiązkowe jest również założenie konta w banku(innego niż posiadane, prywatne) i wyrobienie sobie firmowej pieczątki. Powinna ona zawierać wszystkie niezbędne dane: nazwę i adres firmy, numer REGON i numer NIP.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby skomentować.