Leasing

Omawiając problematykę finansów, warto zwrócić uwagę, czym jest leasing. Jest to metoda sfinansowania inwestycji, której celem jest zdobycie środków inwestycyjnych z zamian za raty leasingowe. Mówiąc prościej, jedna ze stron umowy tzw. leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy (np. samochodu) na określony w umowie okres czasu w zamian za wcześniej ustalone raty (leasingowe). Słowo leasing pochodzi z języka angielskiego i znaczy „wydzierżawić”. Tego typu „dzierżawa” nie nakazuje nam bezpośredniego zakupu towaru – nabywamy dany towar (samochód, urządzenie AGD itd.) mając możliwość dokonania płatności rozłożonej na raty.

Żeby skorzystać z leasingu i wybrać odpowiedni, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Trzeba dowiedzieć się, jakie warunki musi spełnić osoba, by móc uzyskać leasing. Potem, jakie są opłaty wstępne i ich wysokość, oraz jakich konsekwencji możemy się spodziewać w przypadku opóźnienia spłaty raty leasingowej. Istotne jest zwrócenie uwagi, ile mamy czasu na spłacenie leasingu, czy możemy i na jakich warunkach spłacić go wcześniej, oraz co w przypadku, gdy ewentualnego rozwiązania umowy przed czasem (chodzi o koszty odszkodowania na rzecz leasingodawcy). Na koniec warto dodać, że warto wybrać sprawdzoną firmę leasingowa, żeby nie obawiać się jej ewentualnego bankructwa

Najbardziej znanym z rodzajów leasingu, jest leasing na auto. Jest on dużo bardziej opłacalny, niż zakup auta na raty z wielu powodów. Prowadząc działalność gospodarczą i biorąc auto w leasing możemy skorzystać z wielu udogodnień, przede wszystkim możemy odliczyć sobie VAT, kupić dużo niższe ubezpieczenie samochodu, formalności są zdecydowanie mniejsze, a kupujący nie przechodzi aż tak szczegółowych badan zdolności kredytowej. W przypadku kredytu konsumenckiego (czyli dla osoby fizycznej) korzyści jednak są zdecydowanie mniejsze i wtedy warto obliczyć, czy rzeczywiście warto brać auto w leasing, czy może lepiej zdecydować się na zwykłe raty.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby skomentować.