Gdy własne finanse to za mało – kredyt hipoteczny

Nie zawsze nasze domowe finanse pozwalają nam na kupno mieszkania wyłącznie z naszego kapitału. Czasem nieodłącznym elementem jest wzięcie kredytu mieszkaniowego hipotecznego. Taki kredyt brany jest pod zastaw hipoteki. Nieruchomość, którą dostaniemy, staje się dla banku gwarancją, że spłacimy kredyt. Kredyt mieszkaniowy hipoteczny jest idealną koncepcją dla osób, chcących kupić czy wybudować dom, ale niestety nie posiadają jeszcze wystarczającego kapitału, by zrobić to tylko i wyłącznie z własnych środków. Zastanawiając się nad wyborem tego typu kredytu, musimy obejrzeć oferty poszczególnych banków i zwrócić uwagę na podstawowe elementy. Pierwszym z nich, jest niskie oprocentowanie kredytu i sposób jego naliczania. Wiadomo, im niższe, tym lepsze, trzeba jednak zwrócić uwagę, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne – stopy procentowane mogą bowiem ulegać zmianie.

Druga kwestia dotyczy ksiąg wieczystych. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy hipoteka kupowanego mieszkania czy domu nie jest obciążona. W sytuacji, gdyby tak było, obciążenie to spłynie na nas i to my będziemy musieli w przyszłości je uregulować.

Trzeba określić okres kredytowania, ponieważ różne banki oferują różny czas, a także koszty ubezpieczenia kredytu, które jest obowiązkowe. Warto również sprawdzić, czy możemy wykupić jakieś inne, dodatkowe ubezpieczenia nieruchomości. Należy również dowiedzieć się, w czyjej gestii leży przeprowadzenie wyceny nieruchomości – czy jest to nasze zadanie i musimy na własny koszt skontaktować się z rzeczoznawcą, czy być może zajmuje się tym bank?

Na koniec, co jest równie istotne, nadzy dowiedzieć się, czy możemy spłacić kredyt wcześniej, oraz na jakich zasadach mogłoby się to odbyć i jakie byłyby tego koszty.

Zastanawiając się nad tymi wszystkimi elementami, można skorzystać z internetowych kalkulatorów, które po wprowadzeniu przez nas danych (koszt nieruchomości, przedmiot zakupu, wartość kredytu itd.) pomogą nam znaleźć wśród bankowych ofert tę najkorzystniejszą dla nas.

 

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby skomentować.